Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard F.C.I. pro plemeno anglický špringršpanel


Český překlad standartu FCI převzat z databáze ESS

Celkový vzhled: Symetrická stavba, kompaktní, silný, veselý, živý. Nejvyšší a stavbou nejcharakterističtější ze všech britských španělů.

Charakteristika: Plemeno je starodávné a čistého původu, nejstarší ze sportovních loveckých psu. Původně byl pes využíván ke hledání a slídění při honech, spolu se sokoly nebo ohaři. Nyní se používá pro hledání, vyhánění a přinášení zvěře.

Povaha: Kamarádský, šťastné dispozice, poslušný. Bázlivost nebo agresivita jsou silně nežádoucí.

Hlava a lebka: Hlava je středně dlouhá, poměrně široká, mírně zaoblená, na předělu mezi mordou a čelem je čelní vrub rozdělený podélnou rýhou, která směřuje přes čelo k týlnímu hrbolu, kde se ztrácí. Týlní hrbolek nemá být příliš výrazný. Líce jsou ploché. Obličejová část je úměrně dlouhá k délce lebky, široká a hluboká, dobře tvarovaná pod očima, velmi hluboká a čtvercová u pysku. Nosní otvory jsou dobře vyvinuty.

Oči: Středního rozměru, diamantového tvaru, nevystupují ani nejsou zapadlé, bez třetího víčka, živá s klidným výrazem, tmavé oříškové barvy. Světlé oči jsou nežádoucí.

Uši: Lalůčkovité, dostatečně dlouhé a široké, těsně přiléhající k hlavě, nasazené ve výši očí a dokonale osrstěné.

Morda: Silné čelisti, dokonalý pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.

Krk: Dostatečně dlouhý, silný a svalnatý, bez volné kůže, lehce klenutý, zužující se kuželovitě směrem k hlavě

Přední končetiny: Jsou rovné s dobrým kostěným podkladem. Lokty těsně přiléhají k trupu. Záprstí je silné a pružné.

Trup: Silný, není příliš dlouhý ani příliš krátký. Hrudník hluboký, dobře vyvinutý, žebra jsou pružná, bedra jsou dobře osvalená, silná, mírně klenutá a pevná

Zadní končetiny: Jsou rovné, správně zaúhlené, stehna jsou široká, svalnatá a dobře vyvinutá. Hrubé končetiny jsou nežádoucí.

Tlapy: Pevné, kompaktní, kulaté se silnými polštářky.

Prut: Nízko nasazen, nikdy není nesen nad úrovní zádě. Dobře osrstěný a živě se pohybuje. Úměrně kupírován.

Krok a pohyb: Velmi charakteristický. Kadencí předních končetin je výrazná, při pohledu z boku je vidět vysoký krok s přímým pohybem dopředu. Pohyb zadních končetin směřuje přímo pod tělo v jedné linii za předními končetinami. Při pomalém pohybu může mít velmi krátký krok, typický pro toto plemeno.

Osrstění: Srst je hustá, rovná, nepropustná pro vodu, nikdy není hrubá, úměrně rozložená po celém tele

Zbarvení: Hnědobílé nebo černobílé, nebo kombinace obou s pálením

Velikost: Přibližná výška je 51 cm (20 ins.)

Vady: Jakékoli odchylky od výše uvedených bodu musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.
 

Při rozdílném výkladu platí anglický text.